بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آیا می توانید از شر سلولیت خلاص شوید؟

آیا می توانید از شر سلولیت خلاص شوید؟

سلولیت چیست؟ درمان سلولیت با روش های مختلف

سلولیت نام مجموعه ای از چربی است که به بافت همبند زیر پوست شما فشار می آورد. اغلب روی ران ها، شکم و باسن شما ظاهر می شود. سلولیت باعث می شود که سطح پوست برآمده و چروکیده به نظر برسد یا گودی به نظر برسد.

پوست در سلولیت زبر میشود و گاهی اوقات تغییر رنگ می دهد. وقتی دست خود را روی پوست مبتلا به سلولیت بکشید، زبری پوست را احساس خواهید کرد. بیشترین قسمتی از بدن که از سلولیت رنج میبرد، ران‌ها، ساقها و باسن هستند، اما سلولیت میتواند در هر ناحیه دیگری از بدن نیز رخ دهد. برای درک بهتر سلولیت تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


سلولیت چیست؟

سلولیت اصطلاحی است برای شرایطی که در آن پوست دچار برجستگی و فرورفتگی می شود و ظاهری ناهموار با تغییر رنگ جزئی دارد. پیت های پنیری یا پوست پرتقال نامهای دیگری برای سلولیت هستند. سلولیت می تواند هم زنان و هم مردان را درگیر کند.

 درصد زنان در مقطعی از زندگی خود سلولیت را تجربه می کنند.

امروزه درمان های زیادی برای سلولیت وجود دارد، اما اغلب آنها موقتی هستند. یکی از درمان هایی که معمولا توصیه می شود استفاده از کرم ضد سلولیت است. رژیم غذایی کم چرب، ترک سیگار و داشتن سبک زندگی سالم و فعال می تواند احتمال بروز سلولیت را در افراد کاهش دهد.


طبقه بندی انواع سلولیت

در سال 2009، مطالعه ای در مورد مقیاس شدت سلولیت انجام شد و مشخص شد که سلولیت را می توان به 3 درجه طبقه بندی کرد:


خفیف (درجه 1): ظاهر پوست نارنجی می شود و 1 تا 4 فرورفتگی سطحی در سطح پوست وجود دارد.


متوسط ​​(درجه دوم): بین 5 تا 9 فرورفتگی با عمق متوسط ​​روی سطح پوست وجود دارد و ظاهر پوست حالت پنیری پیدا می کند.


شدید (درجه 3): حدود 10 فرورفتگی عمیق در سطح پوست وجود دارد که با لمس پوست به راحتی متوجه فرورفتگی ها و برجستگی ها می شوید.


علت سلولیت چیست؟

علت دقیق سلولیت ناشناخته است، اما به نظر می‌رسد که ناشی از تعامل بین بافت همبند در لایه پوست است که در زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی درست زیر آن. در زنان، سلول های چربی و بافت همبند به صورت عمودی در این لایه قرار دارند. سلولیت زمانی رخ می دهد که سلول های چربی از لایه پوست بیرون بزنند.

اما بافت سلول های چربی در مردان متفاوت است و ساختار متقاطع دارد و شاید به همین دلیل است که سلولیت در مردان کمتر از زنان است.


به جز این مورد، به نظر می رسد که علت سلولیت به عوامل دیگری مربوط باشد:

سن و عوامل هورمونی استروژن، انسولین، نور آدرنا لین ، هورمون های تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت هستند. به همین دلیل به نظر میرسد که هورمون ها نقش مهمی در ایجاد سلولیت دارند. یک نظریه این است که با افزایش سن زنان و نزدیک شدن به یائسگی، جریان خون به بافت هم بند زیر پوست کاهش می یابد.

گردش خون کمتر به معنای اکسیژن کمتر در ناحیه مربوطه و کاهش تولید کلاژن است. با کاهش سطح استروژن، سلولهای چربی بزرگتر میشوند. این عوامل با هم ترکیب می شوند و باعث می شوند رسوبات چربی بیشتر نمایان شوند و سلولیت مشاهده شود.

افزایش سن همچنین باعث می شود که پوست حالت ارتجاعی و نازکی کمتری داشته باشد و احتمال افتادگی آن بیشتر شود. این موضوع در افزایش احتمال بروز سلولیت نیز موثر است.


تاثیر ژنتیک بر سلولیت

تحقیقات نشان می دهد که ژنهای خاصی در ایجاد سلولیت موثر هستند. عوامل ژنتیکی می توانند به میزان متابولیک، توزیع چربی زیر جلدی، قومیت و سطح گردش خون مرتبط باشند. این عوامل احتمال سلولیت را افزایش می دهند.


نقش تغذیه و سبک زندگی در سلولیت

اگرچه سبک زندگی سالم احتمال سلولیت را کاهش می دهد، اما باید بدانید که سلولیت توسط سموم ایجاد نمی شود.

افرادی که بیش از حد چربی، کربوهیدرات، نمک و فیبر مصرف می کنند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سلولیت هستند. همچنین افرادی که سیگار می کشند،

افرادی که ورزش نمی کنند و تحرک ندارند و به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت می نشینند یا می ایستند ممکن است بیش از دیگران درگیر سلولیت باشند.

توجه داشته باشید که پوشیدن لباسهای تنگ ممکن است با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد سلولیت شود. سلولیت فقط برای افراد چاق نیست، بلکه افرادی که چربی اضافی دارند بیشتر از افراد لاغر در معرض سلولیت هستند.اگر اضافه وزن دارید به شما رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و خرید قرص ها ی لاغری را پیشنهاد می کنیم. سلولیت بعد از 25 سالگی بیشتر اتفاق میافتد، اما حتی نوجوانان نیز می توانند سلولیت داشته باشند.


انواع سلولیت

سلولیت 3 نوع مختلف دارد:

سلولیت نرم که به عنوان سلولیت شل نیز شناخته می شود، معمولاً با افتادگی پوست همراه است و اغلب در مناطقی با تجمع چربی رخ می دهد. مانند بازوها، شکم، ران، ساق پا و باسن. اگرچه سلولیت نرم پوست را مواج می کند، اما دردناک نیست.


سلولیت سخت یا فشرده مردم به سلولیت سخت پوست پرتقال می گویند. این نوع سلولیت می تواند در همه افراد حتی افراد لاغر ایجاد شود. سلولیت سخت، اگر شدید باشد، گاهی اوقات میتواند کمی دردناک باشد. درمان سلولیت سخت بسیار دشوار است.


سلولیت ادماتوز سلولیت ناشی از گردش خون ضعیف به عنوان سلولیت ادماتوز شناخته می شود و درمان آن بسیار چالش برانگیز است. 

سلولیت ادماتوز با احتباس مایعات در بدن تشدید میشود. معمولا این مشکل را در ناحیه ران و زانو مشاهده می کنیم. پوست ممکن است هنگام لمس دردناک باشد.


سلولیت چشم چیست؟

سلولیت چشم نوعی عفونت باکتریایی است که پوست، چربی و ماهیچه های اطراف چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. تورم، قرمزی، پرخونی و درد در ناحیه چشم از علائم این بیماری است. 

سلولیت چشم، اگر درمان نشود، ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شود. در این شرایط در صورت وجود درد و تورم چشم همراه با تب، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.اما هیچ یک از آنها به طور کامل توسط تحقیقات علمی تایید نشده است. 


برخی روش های درمانی سلولیت:


امواج صوتی برای درمان سلولیت

در این روش بافت همبند در نقاطی از بدن که مستعد سلولیت هستند،توسط امواج صوتی ارتعاش داده و با تحریک کلاژن سازی، ظاهر پوست بهبود می یابد. برای درمان سلولیت در این روش چندین جلسه نیاز است. اگر می خواهید از کاهش سطح کلاژن بدن با افزایش سن جلوگیری کنید، از قرص های کلاژن استفاده کنید.


لیزر درمانی سلولیت

با لیزر درمانی به مدت 1 سال یا بیشتر می توانید ظاهر پوست خود را از نظر سلولیت تا حدودی بهبود بخشید. در این روش کلاژن سازی تحریک شده و پوست ضخیم تر میشود. ضخیم شدن پوست باعث می شود سلولیت کمتر ظاهر شود.


در این روش، متخصص پوست سوزنی را زیر پوست قرار میدهد تا نوارهای بافت همبند را بشکند. نتیجه این عمل می تواند تا 2 سال باقی بماند.


رهاسازی دقیق با کمک خلاء

در این روش دستگاهی حاوی تیغه های کوچک بافت های پوست را برش می دهد. در این حالت بافت زیرین پوست به سمت بالا حرکت می کند و فضای زیر پوست را پر می کند تا ظاهر سلولیت را بهبود بخشد. نتیجه این روش می تواند تا 3 سال باقی بماند.


کربوکسی تراپی برای بهبود سلولیت

کربوکسی تراپی شامل قرار دادن گاز دی اکسید کربن زیر پوست است.

کبودی و کمی ناراحتی بعد از کربوکسی تراپی یکی از عوارض شایع آن محسوب میشود، اما در عوض ظاهر سلولیت ها تا حد زیادی بهبود می یابد.


اندرمولوژی شامل یک ماساژ عمیق با یک دستگاه خلاء مانند است که پوست را بلند می کند. تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا این روش واقعاً مؤثر است یا خیر، مورد نیاز است.


رادیوتراپی برای کاهش سلولیت

در این روش از طریق حرارت دادن ظاهر سلولیت تا حدودی بهبود می یابد اما نتایج آن کوتاه مدت و کاملا موقت است.


لیپوساکشن به کمک لیزر

در این روش مقدار کمی چربی از بین میرود اما حتی ممکن است ظاهر سلولیت بدتر شود. تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی این روش مورد نیاز است


لیپواسکالپت با اولتراسونیک

در این روش چربی نیز مورد هدف قرار می گیرد، اما باز هم تحقیقات به طور کامل نشان نمی دهد که این روش واقعا موثر است. بنابراین نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.


داروها یا کرم های ضد سلولیت

برای درمان سلولیت می توان از برخی داروها و کرم ها استفاده کرد:

کرم های حاوی کافئین: کافئین سلول ها را کم آب میکند و باعث میشود کمتر دیده شوند. کرم کافئین برای درمان سلولیت باید هر روز استفاده شود تا موثر باشد. کرم لاغری موضعی گیاهی یکی از کرم های ضد سلولیت است که سفت کننده پوست نیز محسوب می شود.


کرم های حاوی رتینول: رتینول ممکن است با ضخیم کردن پوست به بهبود ظاهر سلولیت کمک کند. حداقل 6 ماه طول می کشد تا نتایج این کرم ظاهر شود همچنین برخی از محققان داروهایی را پیشنهاد می کنند که متابولیسم سلولی یا گردش خون را برای درمان سلولیت افزایش می دهند. اما تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی این روش ها مورد نیاز است.


درمان قطعی سلولیت عفونی چیست؟ 

سلولیت عفونی یک عفونت باکتریایی شایع است که باعث قرمزی، تورم و درد در ناحیه آسیب دیده می شود.

در صورت عدم درمان، سلولیت میتواند گسترش یابد و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. بنابراین لازم است از زخم به خوبی مراقبت شود تا بیماری گسترش نیابد.


آخرین کلمه

سلولیت چیست؟ وضعیتی که در آن پوست فرورفته و برجسته میشود. عوامل مختلفی در ایجاد سلولیت نقش دارند که در این مقاله به آنها اشاره کردیم. همانطور که توضیح دادیم، روشهای درمان سلولیت معمولا موقتی هستند، اما گاهی اوقات می توانند چندین سال با موفقیت کار کنند و ظاهر پوست را بهبود بخشند.بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  مشاور ایرانی در لندن   |   فروش تجهیزات ویپ   |   تهران وکیل   |   گردشگری ارم بلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


درمان انواع بیماری ها با مصرف آب قلیایی درمان انواع بیماری ها با مصرف آب قلیایی مشاهده