خرید از سراسر دنیا

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» رمز و راز جامدات افلاطونی: کلیدهای جهان؟

رمز و راز جامدات افلاطونی: کلیدهای جهان؟

کاربرد جامدات افلاطونی در زندگی واقعی چیست؟

نمادها از زمان های قدیم برای برقراری ارتباط معانی مختلف، ایده ها و مفاهیم انتزاعی استفاده می شده است. آنها را میتوان در هر گوشه ای از کره زمین یافت. هر فرهنگ و دینی برای بیان عقاید مختلف بر

نمادها تکیه کرده است و اغلب اوقات، یک نماد بسته به بافت و عصری که در آن مشاهده می شود، می تواند معانی متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، یک صلیب می تواند یک نماد ریاضی باشد، اما همچنین می تواند نشان دهنده پزشکی یا مسیحیت باشد، به همین دلیل است که زمینه در رمزگشایی نمادها بسیار مهم است.


جالب ترین چیز در مورد نمادها این است که معنای یک نماد ذاتی نیست، بلکه به صورت فرهنگی آموخته می شود. سواستیکا را در نظر بگیرید - یک نماد مذهبی باستانی شرقی که توسط آلمان نازی آلوده شده است. امروزه، این نماد هم به عنوان نماد نفرت و هم به عنوان نمادی از محافظت در نظر گرفته می شود، دلیلی بر پویایی نمادها و تغییر با زمان و زمینه. 

 

نمادها همچنان در همه جای جامعه مدرن وجود دارند، برخی از آنها باستانی و برخی دیگر تغییر کاربری داده شده اند. آنها را می توان در معماری، جواهرات، مد، ادبیات، سیاست و تجارت یافت. درک معانی نمادها مانند یادگیری یک زبان جدید است. آنها ایده ها، گفتگوها، ارزش ها و فلسفه های کامل را منتقل می کنند. مجموعه مقالات ما در مورد نمادهای باستانی منشأ و اهمیت نمادهای محبوب را بررسی می کند، در حالی که نمادگرایی و ارتباط مدرن آنها را برجسته می کند. در دنیایی از اشیاء بی شمار، پنج شکل منحصر به فرد وجود دارد که بسیار خاص هستند، هزاران سال است که تخیل انسان را مجذوب خود کرده اند. این شکل ها ویژگی های مشابهی دارند و تنها پنج مورد در نوع خود هستند.


جامدات افلاطونی چیست؟

اینها چهار وجهی، شش وجهی، هشت وجهی، دوازده وجهی، و ایکو وجهی هستند. نام آنها از افلاطون فیلسوف یونان باستان گرفته شده است که آنها را با عناصر کلاسیک مرتبط می کند : به ترتیب آتش، زمین، هوا، جهان و آب، افلاطون در دیالوگ خود "Timaeus" در حدود 360 قبل از میلاد در مورد جامدات نوشت. در متن، شخصیت اصلی تیمائوس شرح مفصلی از خلقت جهان ارائه می دهد و آن را به هندسه و پنج جامد افلاطونی مرتبط می کند.

دیالوگ تیمائوس را می بیند که این جامدات و عناصر را به عنوان مواد خام مورد استفاده دمیورژ  یک صنعتگر الهی یا شخصیت خداگونه) برای ایجاد جهان بر اساس اشکال ابدی توصیف می کند. جهان از نظر افلاطون موجودی زنده با روح بود و این عناصر (که توسط جامدات نشان داده می شوند) به عنوان پایه وجود فیزیکی آن عمل می کردند.

با این حال، در حالی که افلاطون به محبوبیت این اشکال نسبت داده شده است، یونانیان مدت ها قبل از او در مورد جامدات می دانستند.فیثاغورث و پنج جامد

یونانیان باستان، از جمله فیثاغورث و پیروان او معروف به فیثاغورثی، این اشکال را زودتر از افلاطون مطالعه کردند. در حقیقت، فیثاغورث با کشف سه مورد از جامدات، که چهار وجهی، مکعب و دوازده وجهی بودند، اعتبار دارد. اگر آنها را کشف نمی کرد، ممکن است از زمانی که در مصر و بابل گذرانده بود با آنها آشنا شده و سپس دانش را به یونان آورده است.


مصریان باستان احتمالاً از قبل حداقل سه مورد از جامدات را می دانستند و ایده های آنها بر فیثاغورث که حدود 22 سال در آنجا زندگی میکرد تأثیر می گذاشت. Theaetetus، معاصر افلاطون، ممکن است دو جامد دیگر را کشف کرده باشد. چه این درست باشد یا نه، آنچه ما می دانیم این است که تئاتتوس هر پنج شکل را توصیف کرده است. و همچنین اولین کسی بود که ثابت کرد این گروه از جامدات تنها پنج چند وجهی محدب منظم موجود هستند


چه چیزی در مورد جامدات افلاطونی خاص است؟

زیبایی و اهمیت جامدات افلاطونی در تقارن آنها نهفته است: هر صورت، زاویه و ضلع در یک جامد خاص یکسان است. علاوه بر این، تمام لبه ها یا رئوس کاملاً در داخل یک کره قرار می گیرند. این کمال در شکل، یک عالم کوچک از هماهنگی کیهانی، از توجه متفکران باستان دور نمانده است.


برای افلاطون، این اشکال صرفاً کنجکاوی ریاضی نبودند. آنها از طریق ارتباط با عناصر پنج گانه، بلوک های سازنده جهان بودند. هر جامد با یک عنصر مطابقت داشت، مواد بنیادی که به طرق مختلف با هم ترکیب شدند و جهان مادی را تشکیل دادند. بنابراین، اجازه دهید هر یک از جامدات افلاطونی را با جزئیات تجزیه کنیم.


1. چهار وجهی (4 وجه مثلثی)

به عنوان ساده ترین جامدات افلاطونی، چهار وجهی مفهوم حداقل حد یا نقطه شروع را نشان می دهد.

در شیمی، شکل چهار وجهی هندسه مولکولی ترکیبات خاصی را که در آن یک اتم مرکزی چهار پیوند تشکیل می دهد، توصیف می کند.در «تیمائوس» افلاطون، چهار وجهی با عنصر آتش مرتبط است.نوک تیز و لبه های آن نماد گرما و شعله آتش است.در برخی از سنتهای معنوی، نشان دهنده چاکرای شبکه خورشیدی و قدرت شخصی است.


2. شش وجهی یا مکعب (6 وجه مربع)

به دلیل پایداری، شکلی رایج در طبیعت و سازه های ساخت بشر است.افلاطون مکعب را به عنصر زمین پیوند می دهد که ثبات، زمین و پایه محکم را پیشنهاد می کند.در هندسه مقدس، به عنوان قلمرو فیزیکی و جهان مادی دیده می شود.


3. هشت وجهی (8 وجه مثلثی)

هشت ضلعی به مکعب دوتایی است، یعنی اگر مرکز وجوه مجاور یک مکعب را به هم وصل کنید، یک هشت وجهی به دست می آید و بالعکس. به عنوان نماینده عنصر هوا، با چاکرای قلب و فرآیندهای ذهن، عقل و یکپارچگی مرتبط است.


4. دوازده وجهی (12 وجه پنج ضلعی)

این جامد دارای تاریخچه ای غنی در ریاضیات است و بدلیل پیچیدگی و نادر بودن آن در دنیای طبیعی، موضوع فتنه بسیاری از محققان باستانی بوده است.افلاطون دوازده وجهی را با کیهان یا خود جهان مرتبط دانست.این به عنوان نماینده ای از الهی دیده می شود، که اغلب به آسمان ها مرتبط است، و در برخی روایات، مربوط به چاکرای چشم سوم است که نشان دهنده شهود و بیداری معنوی است.

5. ایکوساهدر (20 وجه مثلثی)

دو وجهی به دوازده وجهی، ایکوز وجهی نشان دهنده تعادل و تعادل در شرایط هندسی است. متناظر با عنصر آب، نماد جریان، احساسات و لایه های عمیق تر ناخودآگاه است.


اهمیت پنج جامد افلاطونی

جامدات افلاطونی در زمینه‌های مختلفی اهمیت دارند، از ریاضیات تا بازی‌های تفریحی. در اینجا تأثیری است که جامدات افلاطونی در زمینه های مختلف داشته اند.


ریاضیات: به عنوان اشکال اساسی در هندسه، آنها تنها پنج چند وجهی محدب منظم را نشان می دهند که به عنوان موضوعات کلیدی در مطالعه تقارن و روابط فضایی عمل می کنند.


فیزیک: تقارن جامدات افلاطونی در ساختارهای اتمی و مولکولی مهم است. به عنوان مثال، سازندهای مولکولی خاصی از اشکال چهار وجهی یا ایکو وجهی استفاده می کنند.


شیمی: آرایش اتم ها در برخی از مولکول ها، مانند متان (CH4)، شبیه یک چهار وجهی است و برخی از کریستال ها مانند نمک در یک شبکه مکعبی تشکیل می شوند.


زیست شناسی: برخی از ویروس ها تقارن ایکوسادرال را نشان می دهند که این جامد افلاطونی را در ویروس شناسی مرتبط می کند.


فلسفه: فیلسوفان باستانی مانند افلاطون این جامدات را با عناصر اساسی وجود مرتبط می دانند.

هندسه مقدس و معنویت: جامدات افلاطونی به عنوان بازنمایی نمادین جنبه های بنیادی جهان دیده

میشوند که هر جامد به یک نیروی عنصری مرتبط است.


هنر و معماری: به دلیل جذابیت و تقارن زیبایی‌ شناختی، این جامدادی‌ها الهام‌بخش طرح‌هایی در مجسمه‌ها، ساختمان‌ها و جواهرات هستند.


بازی های تفریحی: تاس های مورد استفاده در بسیاری از بازی های نقش آفرینی به شکل جامدات مختلف افلاطونی شکل می گیرند.


مکعب متاترون و پنج جامد افلاطونی

یکی از شکل‌های هندسه مقدس که ارتباط قوی با پنج جامد افلاطونی دارد، مکعب متاترون است. وقتی از نزدیک به مکعب متاترون نگاه می کنید، می توانید خطوط دوبعدی پنج جامد افلاطونی را در طراحی آن ردیابی کنید. از آنجایی که جامدات افلاطونی بلوک های سازنده جهان هستند، این ارتباط نشان می دهد که مکعب متاترون نوعی "نقشه" یا "طرح نقشه" برای جهان است. این مکعب با داشتن تمام جامدات افلاطونی، نمادی از الگوها و ساختارهای زیربنایی است که بر همه چیز از جهان کوچک (مانند اتم ها) تا جهان بزرگ (مانند ستارگان و کهکشان ها) حاکم است. به همین دلیل است که مکعب متاترون در هندسه مقدس بسیار ارزشمند است.


جامدات افلاطونی در طول زمان

از آنجایی که جامدات افلاطونی بلوک های سازنده جهان هستند، این ارتباط نشان می دهد که مکعب متاترون نوعی "نقشه" یا "طرح نقشه" برای جهان است.


این مکعب با داشتن تمام جامدات افلاطونی، نمادی از الگوها و ساختارهای زیربنایی است که بر همه چیز از جهان کوچک (مانند اتم ها) تا جهان بزرگ (مانند ستارگان و کهکشان ها) حاکم است. به همین دلیل است که مکعب متاترون در هندسه مقدس بسیار ارزشمند است.


جامدات افلاطونی در طول زمان

این فقط یونانی ها نبودند که به این اشکال احترام می گذاشتند. این جامدات در فرهنگ های مختلف باستانی ظاهر می شوند، که اغلب با اهمیت معنوی نسبت داده می شوند.

اشکالی شبیه به جامدات در اسکاتلند پیدا شده است که قدمت آنها به 5000 سال قبل می رسد.

به عنوان مثال، مکعب را می توان در معماری مقدس، مانند قدس در معبد سلیمان یا کعبه در مکه، یافت.

به سرعت به رنسانس، دوره‌ای که علاقه دوباره به دانش کلاسیک وجود داشت، و جامدات افلاطونی بار دیگر در خط مقدم بودند و در علم، هنر و معنویت برجسته بودند.

هنرمندانی مانند لئوناردو داوینچی نقاشی‌های دقیقی از این اشکال ایجاد کردند و کمال هندسی و معانی نمادین عمیق‌تر آنها را جشن گرفتند. یوهانس کپلر، ستاره شناس و ریاضیدان مشهور آلمانی قرن هفدهم، معتقد بود که فاصله بین مدارهای سیارات را می توان با قرار دادن پنج جامد افلاطونی در داخل یکدیگر به ترتیب خاصی توضیح داد، که ساختار هندسی پنهانی را به جهان نشان می دهد.


امروزه به پنج جامد افلاطونی چگونه نگاه می شود؟

در دوران مدرن، در حالی که درک ما از جهان فیزیکی بسیار فراتر از عناصر کلاسیک گسترش یافته است، جذابیت جامدات افلاطونی باقی مانده است.

آنها اکنون به عنوان اشکال اساسی در مطالعه هندسه دیده می شوند و در زمینه های مختلف علمی حیاتی هستند. در محافل متافیزیکی و معنوی، اعتقاد بر این است که این جامدات دارای فرکانس‌های ارتعاشی منحصربه‌فردی هستند که آنها را به ابزاری محبوب برای مدیتیشن و کار انرژی تبدیل می‌کند.

اما چرا این پنج جامد، ساختاری ساده و در عین حال بی‌نهایت در تفسیر، چنین تسلط پایداری بر تخیل جمعی ما حفظ کرده‌اند؟ شاید این کمال ذاتی آنهاست که هماهنگی ذاتی جهان را به ما یادآوری می کند.

یا شاید این پیوند ناگسستنی آنها با گذشته ما باشد، یک رشته هندسی که ما را به پیشینیان، رویاهای آنها و درک آنها از کیهان متصل می کند.

آنها به عنوان نمادهای ماندگار تلاش برای دانش، الگوهای زیربنایی وجود، و به هم پیوستگی همه چیز هستند. از طریق آنها، به ما یادآوری می شود که جهان، با تمام پیچیدگی های گسترده اش، با حقایق ساده و ظریفی به هم پیوند خورده است.


نتیجه نهایی

جامدات افلاطونی، که اغلب بلوک های سازنده جهان نامیده می شوند، هزاران سال است که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته اند. به راحتی می توان فهمید که سادگی و در عین حال پیچیدگی این اشکال، چگونه تخیل انسان را تسخیر کرده است. تأثیر پنج جامد با تأثیرات قابل توجه در زمینه های مختلف قابل توجه بوده است


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل   |   فروش تجهیزات ویپ   |   گردشگری ارم بلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


هدیه خرید جدیدترین تبلت سامسونگ (بک کاور و محافظ رایگان) هدیه خرید جدیدترین تبلت سامسونگ (بک کاور و محافظ رایگان) مشاهده