بازدید سایت خود را میلیونی کنید


» نحوه دم کردن زعفران با یخ و آب جوش 2023

نحوه دم کردن زعفران با یخ و آب جوش 2023

چگونه زعفران را به دو روش آسان دم کنید.

من از قدیم عاشق بوی زعفران دم کرده بودم که از آن برای پخت غذاهایی مانند شله زرد استفاده می شد و وقتی مهمان داشتیم و با برنج زعفرانی شام می خوردیم عطر زعفران تمام خانه مان را پر می کرد.

دیدن زعفران همیشه برایم لذت بخش است و من را به یاد طلا می اندازد. علاوه بر این که استفاده از زعفران لذت بخش است، عطر زعفران باعث می شود احساس آرامش کنیم و استرس در بدنمان پایین بیاید. من همیشه اینطور بوده ام. با غذا همراه باشید تا پایان مقاله بپزید .


برای شناخت زعفران مرغوب باید به سه نکته توجه داشت:

سافرانال (رایحه): رایحه زعفران مربوط به سافرانال است. خواندن بالای 35 توصیه می شود. شما می توانید زعفران را بدون مقادیر زیاد سافرانال بچشید، اما عطر آن ضعیف خواهد بود.

کروسین (رنگ): کروسین رنگدانه ای است که به زعفران رنگ می دهد. زعفران درجه بالا دارای درجه رنگ 250 یا بیشتر خواهد بود.

آیا مدیتیشن می تواند افکار منفی را از بین ببرد؟ مطلب مرتبط آیا مدیتیشن می تواند افکار منفی را از بین ببرد؟

پیکوکروسین (طعم): پیکوکروسین ترکیبی است که به زعفران طعم می دهد. سطح پیکوکروسین 90-110 برای زعفران مرغوب توصیه می شود.


زعفران را آسیاب کنید

قبل از دم کشیدن زعفران باید ابتدا آن را پودر می کردیم. برای این کار دو روش وجود دارد که رنگ و طعم زعفران اصل را حفظ می کند، یکی این که داخل بسته زعفران را با جسم سنگین کوبیده و زعفران را پودر کنید. روش دوم پودر کردن آن در هاون است. البته بدون شکر چون شکر باعث کدر شدن زعفران دم شده می شود. حال می خواهیم روش های دم کردن زعفران را به شما بگوییم. برای این منظور دو روش را به شما معرفی می کنیم. یکی دم کردن زعفران با یخ و دیگری دم کردن زعفران با آب جوش.دم کردن زعفران با یخ:

در این روش به ازای هر قاشق غذاخوری زعفران یک لیوان یخ (حدود 11 نخ زعفران کوبیده شده) نیاز داریم. یکی از مزایای این روش این است که رنگ و شفافیت بیشتری از زعفران خارج می شود اما زمان بیشتری نسبت به روش جوشاندن با آب دارد.


یخ را در ظرف یا لیوان مناسب زعفران بریزید و سپس پودر زعفران را روی آن بریزید. نیم ساعت در دمای محیط قرار دهید تا یخ آب شود و زعفران رنگی شود. حالا می توانید آن را روی غذا استفاده کنید یا می توانید آن را در بطری در بسته در یخچال تا یک ماه نگهداری کنید.


طرز دم کردن زعفران با آب جوش:

روش دوم روشی است که از قدیم الایام استفاده می شده است. از مزایای این روش این است که رنگ آمیزی زعفران خیلی سریع اتفاق می افتد و زمان زیادی نمی برد.

با این حال، شفافیت کمتری نسبت به روش یخی دارد.

در این روش پودر زعفران را در ظرفی ریخته و آب جوش را به آن اضافه می کنیم. نصف فنجان آب جوش برای تقریباً یک قاشق چایخوری زعفران مناسب است.

سپس ظرف را روی حرارت غیرمستقیم روی سماور، کتری به شکلی که با بخار کار کند نه حرارت مستقیم قرار دهید و 20 دقیقه به زعفران زمان دهید تا خوب رنگش آزاد شود.

می توانید از هر ظرفی که در منزل دارید که در برابر حرارت مقاوم است استفاده کنید. استفاده از این روش با حرارت غیر مستقیم باعث رنگ آمیزی سریعتر و بهتر زعفران می شود.


نکات لازم برای دم کردن زعفران

برای دم کردن زعفران باید به مقدار آبی که استفاده می کنید توجه کنید تا زیاد نباشد و زعفران رقیق یا آبکی نباشد زیرا رنگ و بوی خود را از دست می دهد.

مقدار اضافی زعفران را با صافی صاف کنید و در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید.

برای اینکه زعفران عطر خود را از دست ندهد، آن را به مقدار لازم آسیاب کنید و مقدار اضافی آن را در ظروف دربسته ای که هوا وارد آن نمی شود نگهداری کنید.

آسیاب کردن زعفران با شکر باعث کدر شدن رنگ زعفران می شود و پیشنهاد می شود زعفران بدون شکر آسیاب شود.

استفاده از ظروف فلزی و برنجی را توصیه نمیکنیم زیرا باعث رنگ کمتر و کیفیت پایین زعفران می شود

هنگام آسیاب کردن زعفران به کاربرد آن توجه کنید. مثلاً وقتی میخواهید زعفران را برای غذاهایی مانند قیمه نثار یا تهچین آسیاب و دم کنید ، باید کاملاً پودر شود. اما وقتی در دسر یا کیک استفاده می شود باید کمی درشت تر باشد و کمتر آسیاب شود.


طعم زعفران برخی از مردم می گویند که طعم زعفران کمی تلخ است و در عین حال طعمی نیمه شیرین به غذاها می دهد. این ادویه بسیار مورد توجه چندین نت طعمی را ارائه می دهد: نیمه شیرین و عسل مانند، گلی، تازه مانند دریا، مشک یا قارچی، یا حتی برای برخی طعمی تلخ به نظر میرسد هر کس آنرا متفاوت تجربه می کند. معمولا در غذاهای پائلا اسپانیایی و همچنین آشپزی پرتغالی و ترکی استفاده می شود. میتوان آن را در مقادیر بسیار کم برای نمونه برداری یا پخت و پز خریداری کرد. پختن مقداری با برنج سفید ساده راه خوبی برای درک طعم آن است .


چه عواملی بر قیمت زعفران تاثیر می گذارد؟

طعم: زعفران خالص هرگز طعم شیرینی ندارد. طعمی تلخ و گس دارد. زعفران خالص بوی شیرینی دارد اما هرگز طعم شیرینی ندارد.


رایحه: مقدار کمی زعفران خالص بوی تند و مطبوعی دارد (بوی شیرین) در حالی که زعفران تقلبی تقریباً هیچ عطری ندارد.


رنگ: رنگ زعفران باید قرمز تیره باشد نه روشن. همچنین وقتی در آب گرم می گذارید رنگش را از دست نمی دهد _فقط زعفران خالص رنگش را حفظ می کند_ و وقتی زعفران واقعی را از آب بیرون می آورید همچنان رنگ خود را دارد در حالی که تقلبی ها در نهایت رنگ اضافه خود را از دست می دهند.

چگونه رشد مو را افزایش دهیم؟ مطلب مرتبط چگونه رشد مو را افزایش دهیم؟


شکل: مرغوب ترین نوع زعفران دارای سه کلاله زعفرانی یک گل به هم متصل است و همچنین تماما قرمز است. وقتی زعفران را در آب می ریزید، شکل کلاله زعفران نیز نباید تغییر کند. اگر دیدید شکل زعفران در حال تغییر است، زنگ خطری است که زعفران واقعی نیست. به عبارت دیگر زعفران واقعی دارای سر ذرت مانند و زعفران تقلبی دارای سر صاف است. کلاله نیز از بالا به پایین ضخامت یکسانی ندارد.

برخی ممکن است زعفران را با برخی مواد مانند پارافین، چربی، شکر و عسل مخلوط کنند تا وزن کلاله را افزایش دهند. روش دیگری که از طریق آن زعفران تقلبی تهیه می شود، رنگ آمیزی قسمت زرد کلاله به رنگ قرمز است. حتی گاهی اوقات رشته های ابریشم ذرت یا نارگیل را به جای زعفران واقعی رنگ می کنند و به فروش می رسانند.


راه های وجود دارد که از طریق آنها می توانید زعفران را آزمایش کنید و زعفران اصلی را تشخیص دهید:

مقدار کمی جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و زعفران را به مخلوط اضافه کنید. اگر رنگ آن زرد شد زعفران خالص است. اما اگر قرمز شد تقلبی است.

زعفران در بنزین حل نمی شود بنابراین وقتی مقداری زعفران به بنزین اضافه می کنید نباید رنگ مایع را تغییر دهد. اگر رنگ مایع تغییر کرد به این معنی است که زعفران خالص نیست یا تقلبی است.

مقداری نخ زعفران را بین دو ورق کاغذ قرار دهید و فشار دهید. سپس آن را برای چند دقیقه استراحت دهید. اگر روی کاغذ چربی و روغن دیدید به این معنی است که زعفران تقلبی است اما اگر پودر شود زعفران اصل است.


فواید زعفران

زعفران مملو از آنتی اکسیدان هایی از جمله ویتامین C و ویتامین A است که دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که نقش مهمی در رژیم دفاعی شما ایفا می کند. زعفران به عنوان یک ماده آنتی اکسیدانی، با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد مبارزه می کند، زیرا ویتامین C به روشن شدن پوست کمک می کند. در همین حال، محتوای بالای ویتامین آن به بهبود و کاهش هیپرپیگمانتاسیون مزاحم و علائم آکنه و لک کمک می کند. زعفران همچنین سرشار از مواد معدنی است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش، رادیکال های آزاد و استرس های محیطی محافظت می کند. نتیجه به لطف افزایش خاصیت ارتجاعی و نرمی، پوستی جوان تر به نظر می رسد.


طبیعت زعفران

زعفران از گل کروکوس به دست می آید. این گیاه فقط یک بار در سال به مدت چند هفته در پاییز شکوفا می شود و عرضه زعفران را بسیار کمیاب و پرهزینه می کند. هر شکوفه از کروکوس فقط سه سبک تولید می کند که با کلاله قرمز زرشکی ختم می شود که باید دقیقاً در روز شکوفه دادن گل برداشت شود. تنها با پیروی از یک فرآیند برداشت ضروری و تخصصی که هر گل زعفران با دست چیده می‌شود، می‌توانیم محصول نهایی را تولید کنیم. در پایان فصل، تقاضا به طور مداوم بیش از عرضه است. امروزه این رشته های قرمز به عنوان یکی از گران ترین ادویه ها در سطح جهانی شناخته می شوند و با تمام قدرتشان مورد تجلیل قرار می گیرند.


سوالات متداول در مورد زعفران دم کرده


1. دم کردن زعفران چگونه است و چرا این مرحله در پخت اهمیت دارد؟

دم کردن زعفران فرآیندی است که شامل رنگ آمیزی زعفران با مایعی گرم معمولاً آب یا شیر است. این مرحله برای افزایش رنگ، طعم و عطر زعفران در غذا ضروری است.


2. زعفران را چگونه دم کردید؟

برای دم کردن زعفران ابتدا تعداد معینی نخ زعفران را خرد یا آسیاب می کنیم. سپس آن را به مایع گرم یا مقداری یخ اضافه کنید و صبر کنید تا رنگ و طعم زعفران به مایع منتقل شود.


3. آیا می توان از زعفران دم کرده برای پخت برخی غذاها استفاده کرد؟

بله، زعفران دم کرده را میتوان در غذاهای مختلفی مانند زرشک پلو با مرغ، شله زرد یا شربت زعفران استفاده کرد.


4. برای دم کشیدن زعفران چقدر زمان نیاز است؟

زمان دقیق دم کردن زعفران به روشی که استفاده می کنید بستگی دارد. اگر با یخ دم کنید، به زمان بیشتری نیاز دارید، معمولا بین 30 تا 45 دقیقه. اگر با آب داغ و حرارت غیر مستقیم دم کنید، 15 دقیقه زمان نیاز دارید.


5. آیا باید زعفران را قبل از دم کشیدن آسیاب کرد؟

بله، معمولاً زعفران را قبل از دم کشیدن له می کنند تا دم کشیدن آن آسان شود و رنگ بیشتری به مایع منتقل شود.


6. آیا می توانید زعفران دم کرده را در فریزر نگهداری کنید؟

معمولاً نگهداری زعفران دم کرده در فریزر توصیه نمیشود. بهترین روش نگهداری آن در یخچال تا یک ماه است.


7. آیا می توان از زعفران دم کرده در دستور پخت هر نوع غذایی استفاده کرد؟

معمولاً در غذاهایی که برنج دارند یا خورش هایی که به رنگ زعفرانی نیاز دارند، شیرینی ها و حتی شربت ها استفاده می شود.


8. چرا زعفران را باید دم کرد و تازه از آن استفاده نکرد؟

زعفران خشک نیاز به زمان دارد تا عطر و رنگ خود را آزاد کند. دم کردن زعفران این فرآیند را تسریع می کند و به افزایش کیفیت و اثربخشی زعفران در غذا کمک می کند.


9. آیا دم کردن زعفران نکات خاصی دارد که باید رعایت شود؟

بله باید به نکات مختلفی در نوع آسیاب کردن و دم کشیدن با حرارت غیر مستقیم توجه کرد تا رنگ و عطر بهتری به ما بدهد .


آیا روش دم کردن زعفران را دوست داشتید؟

اگر روش جدیدی برای دم کردن زعفران سراغ دارید برای من کامنت کنید.


لطفا با اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی به افراد بیشتری در یادگیری دم کردن زعفران کمک کنید.بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل   |   فروش تجهیزات ویپ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


درمان انواع بیماری ها با مصرف آب قلیایی درمان انواع بیماری ها با مصرف آب قلیایی مشاهده