بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» کدام پروتز دندان برای شما مناسب است؟

کدام پروتز دندان برای شما مناسب است؟

پروتزهای دندان ثابت یا متحرک؟ کدام را انتخاب کنیم؟

پروتزها ابزارهای متحرک دهانی هستند که جایگزین دندانهای از دست رفته می شوند. انواع مختلفی از پروتز وجود دارد، از جمله پروتزهای کامل، جزئی و ایمپلنت. با مراقبت و نگهداری مناسب، متوسط ​​طول عمر دندان مصنوعی هفت تا 10 سال است.

پروتزهای جزئی جایگزین چندین دندان از دست رفته می شوند، در حالی که پروتزهای کامل جایگزین کل قوس دندان های از دست رفته می شوند.


در طول مشاوره دندان مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک فک، لثه و دندان باقیمانده را معاینه می کند. آنها همچنین برای بررسی ضخامت استخوان فک شما عکس اشعه ایکس دندان می گیرند.


چگونه می توانم هموگلوبین خود را سریع افزایش دهم؟ مطلب مرتبط چگونه می توانم هموگلوبین خود را سریع افزایش دهم؟

اگر واجد شرایط استفاده از دندان مصنوعی باشید، آنها گزینه های دندان مصنوعی را با شما در میان خواهند گذاشت. پروتز مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

چند دندان از دست داده اید

چه مدت است که دندان های شما از دست رفته است.

چه نوع دندانی را ترجیح دهید.

تراکم و حجم استخوان فک شما.

رابطه بین فک بالا و پایین شما.


پروتزهای مصنوعی چگونه ساخته می شوند؟

ساخت پروتز به چندین مرحله نیاز دارد:

برداشتن قالب های دندانی ابتدا دندانپزشک شما از فک بالا و پایین شما عکس می گیرد. این شامل لثه ها و دندان های باقی مانده می شود. اغلب، شما به دو برداشت نیاز دارید - مقدماتی و نهایی.

ساخت مدل دندانپزشکی. دندانپزشک شما برداشت شما را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند. یک تکنسین دندانپزشکی از قالب های دندانی شما برای ساختن مدل سنگی (مثنی) دهان شما استفاده می کند. آنها از این مدل برای ایجاد دندان مصنوعی سفارشی شما استفاده خواهند کرد.


سفارشی کردن دندان مصنوعی ساخت پروتز شما با بلوک های ثبت موم شروع می شود. این بلوک ها به تکنسین دندان کمک می کند تا محل قرار دادن دندان های مصنوعی را تعیین کند. در مرحله بعد، تکنسین از مواد مختلفی (مانند اکریلیک، نایلون یا رزین) برای ساختن پایه دندان مصنوعی جدید شما استفاده خواهد کرد. در نهایت، دندان‌های مصنوعی را اضافه میکنند و اطمینان حاصل میکنند که دندان‌ های بالا و پایین به درستی روی هم قرار میگیرند. پولیش کردن دندان مصنوعی. هنگامیکه تکنسین پروتز جدید شما را بسازد، آن را براق می‌کند تا ظاهری طبیعی داشته باشد و آن را به دندان‌پزشک شما برگرداند تا برازش شما انجام شود.


در حین نصب دندان مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک دندان مصنوعی جدید شما را در دهان شما قرار می دهد و تناسب آن را بررسی می کند. آنها با دقت به دنبال مناطقی هستند که فشار بیش از حد به لثه‌های شما وارد می‌کنند و هر گونه تنظیمات نهایی لازم را برای دندان مصنوعی شما انجام می‌دهند. دانستن این نکته مهم است که معمولاً برای دستیابی به تناسب مطلوب، چندین بازدید از دفتر لازم است. این به این دلیل است که بافت های نرم در دهان شما به زمان نیاز دارند تا با دندان مصنوعی شما سازگار شوند. پروتزها ابزارهای دهانی متحرکی هستند که جایگزین دندان های از دست رفته در فک بالا، فک پایین یا هر دو می شوند. تکنسین های دندانپزشکی پروتزهای مصنوعی را از موادی مانند اکریلیک، رزین، نایلون، فلز و چینی می سازند.


انواع دندان مصنوعی

انواع مختلفی از دندان مصنوعی وجود دارد. گزینه ای که برای شما مناسب است به نیازهای منحصر به فرد سلامت دهان شما بستگی دارد.


پروتز کامل این دستگاه که پروتز کامل نیز نامیده می شود، جایگزین قوس کامل دندان های از دست رفته می شود. پروتز کامل روی لثه‌ها قرار می‌گیرد و به کام (سقف دهان) یا برجستگی استخوان فک پایین برای حمایت تکیه میکند. ممکن است لازم باشد از چسب دندان مصنوعی (نوع خاصی از چسب) برای محکم نگه داشتن دستگاه خود در جای خود استفاده کنید. هنگامی که به دندان مصنوعی سنتی فکر می کنید، احتمالاً دندان مصنوعی کامل همان چیزی است که به ذهن شما خطور می کند. آنها از دندان های مصنوعی و پایه ای به رنگ لثه تشکیل شده اند. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند معمولاً آنها را در شب بیرون می آورند تا آنها را تمیز کرده و به لثه های خود استراحت دهند.


دندان مصنوعی جزئی

اگر چندین یا بیشتر دندان‌های خود را در یک یا هر دو فک از دست داده‌اید، دندان مصنوعی جزئی ممکن است یک گزینه باشد. پروتزهای جزئی مشابه پروتزهای کامل هستند، زیرا برای حمایت به لثه و استخوان زیرین شما نیز متکی هستند. اما پروتزهای پارسیل همچنین دارای گیره های مخصوصی هستند که به اطراف دندان های طبیعی باقی مانده شما قلاب می شوند و ثبات بیشتری را ایجاد می کنند.


دندان مصنوعی فوری

گاهی اوقات افراد قبل از اینکه بتوانند از دندان مصنوعی استفاده کنند نیاز به کشیدن دندان دارند. پروتز فوری وسیله ای است که بلافاصله پس از کشیدن دندان از آن استفاده می کنید. در برخی موارد، پروتزهای فوری یک دستگاه موقت هستند. پس از بهبودی، دندانپزشک شما آنها را با دندان مصنوعی نهایی شما جایگزین می کند. در موارد دیگر، ممکن است بتوانید بلافاصله پس از جراحی از دندان مصنوعی نهایی خود استفاده کنید. دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید که در شرایط خود چه انتظاری دارید.


پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت

به جای تکیه بر برجستگی استخوان فک و لثه برای حمایت، پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت به ایمپلنت های دندانی متصل می شوند. ایمپلنت های دندانی پایه های کوچک و نخی هستند که جراحان برای جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته در استخوان فک شما قرار می دهند.


مانند پروتزهای سنتی، پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت قابل جابجایی هستند. آنها را شب بیرون می آورید تا تمیز و خیس شوند. پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت معمولاً پایداری بیشتری نسبت به پروتزهای سنتی دارند، زیرا به ایمپلنت‌های تعبیه‌شده در فک شما می‌چسبند. برای محکم کردن آنها در دهان نیازی به چسب دندان مصنوعی ندارید.به همین دلیل، برخی از افراد به آنها پرتزهای مصنوعی ضربه‌ای می‌گویند


پروتزهای متکی به ایمپلنت

بر خلاف انواع دیگر پروتزها، پروتزهای متکی به ایمپلنت (که پروتزهای دائمی یا پروتزهای هیبریدی نیز نامیده می شوند) غیر قابل جابجایی هستند. آنها به داخل و خارج نمی شوند و فقط دندانپزشک شما م تواند آنها را خارج کند. دندان‌ پزشکان پروتزهای متحرک با ایمپلنت را برای افرادیکه نمی‌خواهند از دستگاه‌های متحرک دهانی استفاده کنند، توصیه می‌کنند. نقطه ضعف پروتز غیر متحرک این است که به تمیز کردن روزانه دقیق تری نیاز دارد.


مزایای دندان مصنوعی چیست؟

پروتزهای مصنوعی مزایای زیادی دارند، از جمله:

عملکرد جویدن بهبود یافته است.

ظاهر تقویت شده

عملکرد گفتار بهبود یافته است.

تغذیه بهتر (به دلیل بهبود عملکرد جویدن).

معایب دندان مصنوعی چیست؟

پروتزهای مصنوعی نیز چالش‌های خاص خود را دارند - مخصوصاً پروتزهای متحرک سنتی. به عنوان مثال، بسیاری از استفاده کنندگان از پروتزهای سنتی شکایت دارند که هنگام صحبت کردن یا جویدن وسایلشان جابه جا می شود، تکان می خورد یا از جای خود می لغزد. علاوه بر این، استخوان فک شما به دنبال از دست دادن دندان به تدریج کوچک می شود و منجر به افتادگی صورت (مانند گونه های فرو رفته) می شود.


چقدر طول می کشد تا به دندان مصنوعی عادت کنیم؟

پاسخ به این سوال برای هر کسی متفاوت است. ممکن است زمان ببرد - هفته ها و اینکه آیا این کار را انجام می دهد. گاهی اوقات ماه ها - برای اینکه به دندان مصنوعی جدید خود عادت کنید. به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به تناسب دلخواه خود ممکن است در طی چند هفته اول به چندین تنظیم نیاز داشته باشید.


ماندگاری دندان مصنوعی چقدر است؟

طول عمر متوسط دندان مصنوعی هفت تا 10 سال واکثر افراد در این مرحله به پروتزهای جایگزین نیاز دارند. شما همچنین باید هر یک تا دو سال یکبار یا هر زمان که متوجه تغییراتی در نحوه قرار گرفتن پروتز خود شدید، از دندان مصنوعی استفاده کنید. در طول این فرآیند، دندانپزشک شما موادی را به دندان مصنوعی شما اضافه می کند تا از تناسب راحت تر اطمینان حاصل کند.


چگونه می توانم از دندان مصنوعی خود مراقبت کنم؟

مراقبت و نگهداری مناسب کمک می کند تا دندان مصنوعی شما در شرایط خوبی باشد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای اطمینان از دوام دستگاه شما تا حد امکان وجود دارد:

در پایان هر روز پروتزهای خود را بردارید.

دندان های مصنوعی خود را با استفاده از برس و خمیر دندان مصنوعی تمیز کنید.

پروتزهای مصنوعی خود را یک شب در محلول دندان مصنوعی خیس کنید.

لثه‌ها، زبان، گونه‌های داخلی، سقف دهان و دندان‌های باقی‌مانده را دو بار در روز مسواک بزنید تا پلاک‌ها و جرم‌ها از بین بروند.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت

چه زمانی باید با دندانپزشک تماس بگیرم؟

در صورتی که دندان مصنوعی شما دارای موارد زیر است، باید یک وقت دندانپزشکی بگیرید:

احساس سستی کنید.

لثه های خود را آسیب دیده یا نیشگون بگیرید.

هنگام صحبت کلیک کنید.

آسیب یا تغییر رنگ داشته باشد.

بیش از 10 سال سن دارند.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید، ممکن است زمان تعویض دندان مصنوعی فرا رسیده باشد.


چند جایگزین برای دندان مصنوعی چیست؟

دو جایگزین اصلی برای دندان مصنوعی وجود دارد: ایمپلنت دندان و بریج دندان.


ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت ها رایج ترین جایگزین برای دندان مصنوعی هستند. ایمپلنت های دندانی اعصاب فک شما را تحریک می کنند و از دست رفتن استخوان را متوقف می کنند (دقیقاً مانند ریشه دندان های طبیعی). اعصاب شما سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند و در عوض مغز شما مواد مغذی را به فک شما می فرستد و آن را قوی و سالم نگه می دارد. ایمپلنت‌های دندان معمولاً گران‌تر از پروتز هستند، اما با مراقبت مناسب می‌توانند تا آخر عمر دوام بیاورند.


بریج های دندانی

اگر هنوز چندین دندان سالم دارید، بریج دندان جایگزین موثری است. بریج ها برای افرادی که یک تا سه دندان از دست رفته پشت سر هم دارند بهترین کارایی را دارند. بریج دندانی از روکش (اباتمنت) با دندان های مصنوعی (پونتیک) در بین آنها تشکیل شده است. دندانپزشک روکش ها را به دندان های طبیعی شما در دو طرف شکاف می چسباند و دندان های مصنوعی فضا را پر می کنند تا لبخند شما کامل شود.


آیا خوابیدن با دندان مصنوعی مشکلی ندارد؟

اکثر مردم بدون دندان مصنوعی می خوابند زیرا راحت تر است و به بافت های دهان آنها استراحت می دهد. چه با آنها بخوابید یا بدون آنها، مهم است که آنها را حداقل هشت ساعت در روز بیرون بیاورید.


بیرون گذاشتن دندان مصنوعی حداقل برای هشت ساعت در روز:

به لثه های شما استراحت می دهد.

باکتری های مضر دهان را کاهش می دهد.

استخوان فک شما را تا حد امکان قوی نگه می دارد.

از دست دادن دندان تأثیر منفی بر کارهای روتین مانند خوردن و صحبت کردن دارد. جایگزینی دندان های از دست رفته برای سلامت طولانی مدت دهان و دندان کلیدی است. پروتزها وسایل متحرکی هستند که سلامت و عملکرد دهان را بازیابی می کنند. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا در مورد انواع مختلف آن بیشتر بدانیدبازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  گردشگری ارم بلاگ   |   فروش تجهیزات ویپ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


هدیه خرید جدیدترین تبلت سامسونگ (بک کاور و محافظ رایگان) هدیه خرید جدیدترین تبلت سامسونگ (بک کاور و محافظ رایگان) مشاهده